!!! PROSÍM POZOR !!! Od 11.7. do 18.8. máme z technických důvodů zavřeno. Veškeré objednávky v tomto období budou odeslány až 19.8. Děkujeme za pochopení. Tým For Hike

Jak správně prát merino ponožky

 

Jak prát správně merino?

 

Praní merina není žádná věda. Ale pro jistotu pro vás máme pár jednoduchých rad, jak se starat o merino vlnu.

Merino ponožky není nutné prát po každém nošení. Možná vrtíte hlavou a říkáte si něco o hygieně. Vlna je přirozeně antibakteriální a je odolná vůči zápachu. Méně časté praní ji dokonce prospívá a zvyšuje její odolnost. Poděkuje vám i životní prostředí. Ponožky proto můžete prát po pár dnech nošení, ale i po měsíci. Je to o vašich osobních preferencích. 

Než se pustíte do samotného praní, nastudujte si základní pravidla, která prodlouží životnost vašich ponožek. Můžete je přihodit k dalšímu prádlu. Ale není to nejlepší řešení.

 

Doživotní záruka i pro ty, kteří neumějí prát

Dobrou zprávou je, že ponožky Darn Tough mají doživotní záruku, bez ohledu na vaši techniku praní. Pokud se opotřebují, dostanete nový pár v rámci záruky. Ale v zájmu snížení odpadu a prodloužení životnosti vašich oblíbených ponožek, dodržujte níže uvedené pokyny pro praní. Ponožky vám poděkují – a vaše nohy taktéž.

 

 

 

Darn Tough nejsou obyčejné ponožky z bavlny nebo bambusu. Jsou živočišného původu, pletené z vlny, která pochází z ovcí z Nového Zélandu. Mají skvělé termoregulační vlastnosti a jsou příjemné na dotek. Aby byly příjemné i nadále, dodržte naše 4 doporučení:

 

 1. Otočte ponožky naruby.
 2. Perte v teplé nebo studené vodě na jemný cyklus.
 3. Zvolte jemný čisticí prostředek s neutrálním pH a vynechte aviváž.
 4. Sušte v sušičce na nízkou teplotu, nebo ideálně na vzduchu.

Nebo mrkněte na náš podrobný návod. Pokud perete mimo domov, máme pro vás rady jak to zvládnout i v divočině

Otočte ponožky naruby

Před praním ponožky otočte naruby. To je důležité zejména u polstrovaných ponožek, které mají výstelku tvořenou smyčkami z froté. V těchto smyčkách se může zachytit spousta nečistot.

 

Perte v teplé, nebo studené vodě

Vysoká teplota může oslabit vlákna tkaniny a vyblednout barvy. Použijte teplou nebo studenou vodu na jemný cyklus. Pokud má vaše pračka cyklus pletené nebo vlny, můžete použít toto nastavení.

Jedna věc, na kterou se naše záruka nevztahuje, jsou ztracené ponožky. Zvažte použití sáčku na prádlo, abyste minimalizovali možnost chybějících ponožek. Sáček také pomáhá chránit vaše ponožky před zachycením nebo odřením o jiné, potenciálně abrazivní předměty v prádle.

 

V divočině: Naplňte vodotěsný sáček studenou vodou a nechte v něm ponožky namočit asi 10 minut.

 

Použijte správný čisticí prostředek nebo mýdlo

Při čištění ponožek volte prací prostředek s neutrálním pH, bez kyselin a zásad, protože ty mohou oslabit vlákna ponožek. Dvě dobré možnosti jsou Woolite® a Nikwax® Wool Wash. V ČR doporučujeme přípravky značky Jelen. Na cestách se nejlépe osvědčil univerzální čistič od Sea to summitDokážete s ním nejen vyprat šetrně k životnímu prostředí, ale zároveň s ním umyjete nádobí, hlavu, a i celé tělo. Ujistěte se, že nepoužíváte bělidlo a nepřidávejte aviváž.

 

V divočině: Používejte biologicky odbouratelné čistič jako je Sea to summit

 • Přidejte malé množství mýdla a jemně protřepejte sáček.
 • Počkejte 15 minut a poté sáček znovu protřepejte.
 • Vypusťte vodu alespoň 180 metrů od jakéhokoli vodního zdroje.
 • Naplňte sáček čerstvou vodou a znovu protřepejte, aby se mýdlo opláchlo.
 • Vypusťte vodu. Opakujte podle potřeby, dokud z ponožek neodstraníte mýdlo

 

Sušení vzduchem nebo sušení v sušičce

Sušení ponožek na vzduchu je skvělé pro životní prostředí a navíc můžete pořídit několik zábavných fotek svých ponožek vyskládaných na prádelní šňůře. Pokud chcete proces urychlit, můžete ponožky vložit do sušičky. Ujistěte se, že nastavíte teplotu sušení v bubnové sušičce na nízkou úroveň, aby se vaše ponožky nadměrně neopotřebovaly.

 

 

Bonusový krok: Složte si ponožky 

Pokud vás zajímá péče o ponožky do hloubky ukážeme vám, jak je skládat. Když ponožky skládáte rolováním vršku jedné přes druhou, zbytečně natahujete ponožky a můžete je zdeformovat, což vede ke ztrátě pružnosti. Vláknům více prospěje skladování naplocho.

 

Pozor: Co s Darn Tough ponožkami nedělat

Vysoké teplo a agresivní chemikálie mohou poškodit vlastnosti vláken merino vlny. Abyste ponožky ochránili, pamatujte na 4 pravidla péče o ponožky:

 • Nečistěte chemicky.
 • Nepoužívejte bělidlo.
 • Nepoužívejte aviváž.
 • Nežehlete.

 

Co když se srazí?

Nebojte, naše ponožky jsou předsražené z výroby. Ve výrobně Darn Tough je pořádně vyprali ještě předtím, než vyrazily k vám domů. Až ponožky vyperete, podobně jako džíny mohou být těsnější, ale při nošení se opět roztáhnout.